AKADEMIA PSYCHOLOGII SPORTU
poznaj naszych wykładowców

Artur Poczwardowski
Profesor psychologii sportu i osiągnieć na University of Denver, gdzie oprócz dydaktyki i działalności badawczej, nadzoruje konsultingowym praktykom studenckim oraz prowadzi superwizję.
Psycholog – absolwent Uniwersytetu Gdańskiego (’91); oraz absolwent Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (’89): nauczyciel wychowania fizycznego, trener II klasy judo, a także instruktor w siedmiu dyscyplinach sportowych. Doktorat (PhD; ‘97) w naukach o sporcie i wysiłku fizycznym ze specjalnością w psychologii sportu uzyskał na University of Utah (Salt Lake City, USA).
Psycholog trzech drużyn Paraolimpijskich w sportach zimowych (Team USA): PyeongChang 2018 oraz aktualne przygotowania do Beijing 2022.
W dorobku posiada ponad 60 publikacji (jako artykuły i rozdziały w książkach), 3 pozycje książkowe jako współredaktor naukowy, oraz ponad 200 prezentacji naukowych i edukacyjnych.
Entuzjasta i współautor idei Sportu Pozytywnego; członek zarządu Fundacji Sportu Pozytywnego.

Ewa Serwotka
Psycholog wykonania sportowego i scenicznego z 11-letnim doświadczeniem (mgr- Uniwersytet SWPS WZ. Wrocław), rekomendowana Psycholog Polskiego Komitetu Olimpijskiego (2012 r., 2015 r., 2017 r.).
Absolwenta studiów podyplomowych Psychologia w sporcie pozytywnym na Uniwersytecie SWPS WZ Sopot. W swoich działaniach kieruje się podejściem psychologii pozytywnej – jest związana z Fundacją Sportu Pozytywnego.
Współtwórczyni Modelu i7W oraz współautorka ,,Poradnika pozytywnego trenera. Model i7W w sporcie”.
Od 2013 roku w certyfikacji w podejściu Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (ukończony II stopień). Współpracuje, m.in.: z Polskim Związkiem Tenisowym (kadry U14, U16), Uniwersytetem SWPS, Szkołą Mistrzostwa Sportowego Nobilito, klubem pływackim KS Meduza, Śląską Akademią Futbolu i GTW Gliwice (sekcje piłkarskie i wspinaczka).
Członkini Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (Sekcja Psychologii Sportu), Polskim Stowarzyszeniu Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach i Association for Applied Sport Psychology.
Kierowniczka studiów podyplomowych ,”Psychologia sportu dzieci i młodzieży” na Uniwersytecie SWPS w Katowicach.
Na zlecenie Wydawnictwa Wojciech Marzec, wraz z Aleksandrą Zienowicz i Polą Weiner, napisała książkę „Psychologia osiągnięć dla twórców filmowych”.

Kamil Radomski
Psycholog pracujący w sporcie od 2011 roku. Aktywny członek Fundacji Sportu Pozytywnego.
Absolwent psychologii społecznej na USWPS WZ Wrocław oraz Studiów Podyplomowych ,,Psychologia w Sporcie Pozytywnym” na USWPS WZ Sopot.
Współtwórca Modelu ,,i7W” – służącemu wzrostowi efektywności trenerskiej we współpracy z zawodnikami oraz współautor ,,Poradnika pozytywnego trenera. Model i7W w sporcie”.
Prowadzący na studiach podyplomowych ,,Psychologia sportu dzieci i młodzieży” na Uniwersytecie SWPS w Katowicach.
Ukończył kurs ICF (International Coaching Federation) oraz Szkołę Trenerów Biznesu „Moderator” przygotowującą do profesjonalnego konstruowania oraz prowadzenia szkoleń.
Współpracuje indywidualnie i drużynowo z zawodnikami, trenerami różnych dyscyplin sportowych. Pasjonat i instruktor snowboardu oraz zapalony triathlonista.

Natalia Pawelska
psycholog sportu, absolwentka studiów magisterskich i podyplomowych na Uniwersytecie SWPS.
Na co dzień współpracuje z zawodnikami różnych dyscyplin sportu m.in. lekkoatletyka, piłka nożna, tenis czy wspinaczka sportowa.
Od 2018 roku współpracuje Polskim Związkiem Łyżwiarstwa Szybkiego (short track) oraz od 2020 roku współpracuje z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki.
Aktywnie działa w Fundacji Sportu Pozytywnego.
Jest współautorką projektu MENTALSTEPS – kart do treningu mentalnego w sporcie oraz bloga o tej samej tematyce.
dr Bogusław Tołwiński
Wykładowca praktyki treningu i psychologii w Sporcie Pozytywnym w Akademii Psychologii Sportu oraz na Uniwersytecie SWPS w Warszawie i Katowicach 2010-2021.
Ma 30-ści lat pedagogicznego doświadczenia jako nauczyciel wychowania fizycznego. Od 1995 roku trener triathlonu MKS”TRUSO” Elbląg oraz nadal czynny zawodnik.
Ukończył 5 razy zawody Iron Man, przebiegł ponad 30 maratonów oraz Supermaraton „Kalisia” 100km. Pierwszy trener Roberta Karsia Mistrza Świata w Ultratriathlonie. Od 1997 roku startuje w biegach OCR; Runmageddon; Hunt Run; Biegun.
Był organizatorem i uczestnikiem wyprawy na Mont Blanc w 1998. W 2005 Wziął udział w programie „Zdobywcy” i wraz z czwórką przyjaciół wygrał wyjazd w Himalaje oraz nagrodę główną, czyli wyprawę na Lobuche West (6119 m n.p.m). W 2007 Obronił pracę doktorską przy AWFiS Gdańsk z zakresu fizjologii wysiłku fizycznego.
Radny Miasta Elbląg 2018-2023. Członek zarządu i aktywnym działacz w SKS EL Aktywni od 2013. Pomysłodawca i organizator wielu imprez sportowych, m.in.: Enduro Man, Enduro KID i Golden1000, Półmaraton Bażant, Cross Maraton Elbląg.
Jego życiowa pasja to, praca z ludźmi ukierunkowana na osiąganie wielowymiarowej równowagi we wszystkich obszarach ciała, ducha i umysłu wg idei OPEN BALANCE.
Aleksandra Pogorzelska
Psycholog, trener, coach pracujący w biznesie. Specjalizuje się w budowaniu i wdrażaniu strategii dla firm, mowach motywacyjnych, doradztwie mającym na celu zwiększenie efektywności procesów wewnętrznych w firmach. Przeprowadza firmy przez zmianę.
Coach Leadership Management International. Trener II klasy pływania. Od 25 lat startuje w zawodach triathlonowych, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski w Triatlonie i Duathlonie, ukończyła blisko 100 Triathlonów, w tym dwa zawody IRONMAN (3800 m pływania, 180 km roweru, 42 km biegu).
W oparciu o doświadczenia biznesowe, sportowe stworzyła prestiżowe programy: Business Champion Development z udziałem Mistrzów Olimpijskich.
Wykładowca akademicki na Uniwersytecie SWPS. Kierownik studiów podyplomowych: Psychologia sportu – w nurcie Sportu Pozytywnego.
Tworzy ośrodek szkoleniowy „Chwila Pauzy” z dala od zgiełku miasta, gdzie można odpocząć i zregenerować się.
Jej firma od lat działa w modelu zdalnym. Jest współautorką kursów on-line: ABC Psychologii Sportu, 6 zasad wspierającego rodzica, Zorganizuj się w nowym miejscu pracy, Niezbędnik mentalny na czas zmiany zasad gry. Współautorka książki: Poradnik pozytywnego trenera oraz „Jak pracować zdalnie i nie zwariować”.
W działalności na rzecz społeczeństwa przewodniczy Fundacji Sportu Pozytywnego. Prywatnie żona Wojtka – pasjonata triathlonu oraz mama Jakuba (13 lat) i Zosi (10 lat). Wraz z rodziną zbudowała swoją oazę na wsi, gdzie hoduje ekologiczne warzywa i owoce.
Urszula Kinga Panufnik
przedsiębiorca, kobieta biznesu, doświadczony strateg, finansistka.
Pracowała w dużych organizacjach na stanowiskach dyrektora finansowego i członka zarządu, obecnie prowadzi swoje własne firmy.
Autorka podcastu „W 8 Minut do Sukcesu”, członek i przewodnicząca komisji rewizyjnej w Amerykańsko-Polskim Stowarzyszeniu Oświatowym.
Hobbistycznie pasjonatka psychogenealogii i numerologii.

Aleksandra Zienowicz Wielebska
psycholog pracujący w sporcie oraz filmie. Absolwentka psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie oraz studiów podyplomowych Psychologia w Sporcie Pozytywnym na Uniwersytecie SWPS WZ. Sopot.
Członek Zespołu Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychologii Pozytywnej.
Certyfikowany Psycholog Sportu II Klasy Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz rekomendowany Psycholog Polskiego Komitetu Olimpijskiego (2015 r., 2017 r.).
Wykładowca na studiach podyplomowych z psychologii sportu dzieci i młodzieży (Uniwersytet SWPS Katowice).
W ramach praktyki indywidualnej współpracuje z zawodnikami, którzy trenują wyczynowo m.in.: żeglarstwo, boks olimpijski i zawodowy, MMA, pływanie, piłkę nożną, jeździectwo.
Autorka książki „Psychologia Osiągnięć dla twórców filmowych” oraz współautorka rozdziału w książce „Poradnik Pozytywnego Trenera – model i7W w sporcie”.
Pomysłodawca oraz członek zespołu „Psychologia wykonania dla twórców filmowych”. Systematycznie korzysta z superwizji.
Doktorantka na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, temat pracy poświęcony jest funkcjonowaniu filmowców: „Systemy wartości i style przywództwa reżyserów oraz producentów a dobrostan i motywacja osiągnięć członków zespołu filmowego”.

Pola Weiner
psycholog (mgr, Uniwersytet Gdański), absolwentka psychologii oraz studiów podyplomowych z psychologii sportu na Uniwersytecie Gdańskim.
Pracuje z zawodnikami sportów indywidualnych (głównie tenis ziemny) i drużynowych (głównie hokej na lodzie). Współtworzy projekty związane z wdrażaniem treningu mentalnego wśród dzieci i młodzieży, trenerów oraz rodziców (np. projekt: „Piłkarska przyszłość z Lotosem”).
Od 2019 psycholog w Polskim Związku Tenisowym (kadra U12). Współpracuje z Hokejową Szkołą Ziętary oraz organizacją Football Lab tworzącymi obozy dla dzieci i młodzieży, podczas których prowadzi warsztaty z zakresu psychologii sportu i treningu mentalnego.
Współprowadząca fakultet pt. „Zastosowanie treningu mentalnego w sporcie, filmie i biznesie” (rok akademickim 2019/2020) oraz „Wprowadzenie do psychologii sportu – wybrane zagadnienia” (rok akademicki 2020/2021) na Uniwersytecie SWPS w Sopocie.
Wykładowca na studiach podyplomowych z psychologii sportu dzieci i młodzieży (Uniwersytet SWPS Katowice).
Współautorka rozdziału w książce „Poradnik Pozytywnego Trenera – model i7W w sporcie. Współpracowała także przy tworzeniu książki „Psychologia Osiągnięć dla twórców filmowych” (Zienowicz, Serwotka, 2017).
Członek zespołu „Psychologia wykonania dla twórców filmowych”. Na co dzień koncentruje się na działaniach związanych ze sportem i filmem.

Paweł Habrat
Psycholog sportu z nominacją Psychologa Olimpijskiego przy Polskim Komitecie Olimpijskim, członek Sekcji Psychologii Sportu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, podkomisji psychologicznej w Komisji Medycznej Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Od 2006 do chwili obecnej współpracuje z Polskim Związkiem Tenisa (psycholog Reprezentacji Polski DAVISCUP i FEDCUP).
Obecnie współpracuje z klubem Lechia Gdańsk i Reprezentacją Polski piłkarzy ręcznych, w przeszłości: psycholog reprezentacji Polski w piłce nożnej podczas Mistrzostw Europy EURO 2012.
Współpracował m.in.: drużyną Polonii Warszawa (Ekstraklasa), Jagiellonią Białystok (Ekstraklasa), czy KGHM Zagłębie Lubin (Ekstraklasa).
Współautor narzędzi diagnostyczno-treningowych dla sportowców oraz publikacji i książek z zakresu psychologii sportu między innymi: „Pod Presją” z Jerzym Dudkiem, „Uwierzyć w wygraną”.

Tomasz Kurach
Psycholog sportu pracujący w biznesie, a także wykładowca akademicki (Uniwersytet SWPS, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie).
Współpracuje ze sportowcami, rodzicami i trenerami różnych dyscyplin, m.in. w piłce nożnej i tenisie. Należy do Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Association for Applied Sport Psychology (AASP) oraz Fundacji Sportu Pozytywnego.
Wiedzę i praktykę z zakresu psychologii sportu wykorzystuje także we współpracy z klientami biznesowymi – prowadząc szkolenia i warsztaty przyczyniające się m.in. do zwiększania efektywności pracowników i skuteczności firm.
Jest współautorem książek „Pod Presją. Jak wytrzymałość psychiczna pomaga zwyciężać” (na temat psychologii w piłce nożnej) oraz „Uwierzyć w wygraną. Raz jeszcze.” (dotyczącej psychologii w tenisie).
Specjalizuje się w psychoedukacji oraz treningu mentalnym obejmującym takie tematy jak: autorski trening przygotowania na trudne sytuacje, trening koncentracji uwagi, budowanie pewności siebie, proces formułowania celów oraz skuteczne budowanie zespołu.
Swoją filozofię pracy opiera na trzech głównych filarach: sprawdzonej wiedzy, innowacyjności oraz nienagannej etyce pracy.

dr Anna Ussorowska
psycholog sportu, doktor nauk społecznych, mgr psychologii (Uniwersytet Gdański), mgr wychowania fizycznego (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku).
Absolwentka studiów podyplomowych z psychologii sportu.
Specjalizuje się w pracy z drużynami sportowymi. Psycholog Reprezentacji Polski w piłce nożnej kobiet (2019 – 2021) i Reprezentacji Polski w piłce ręcznej kobiet (obecnie). Od 2018 r. pracuje w projektach Polskiego Związku Piłki Nożnej (m.in., Talent Pro, ZAMO, LAMO).
Do 25 r.ż. grała zawodowo w koszykówkę. Od 2018 związana jest ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego Marcina Gortata w Gdańsku.
Prowadzi badania dotyczące klinicznych aspektów funkcjonowania w sporcie. Jej rozprawa doktorska dotyczyła zespołu wypalenia wśród młodych zawodników.
Autorka publikacji naukowych i popularnonaukowych oraz aktywna uczestniczka konferencji naukowych. Członek European Federation of Sport Psychology (FEPSAC), Sekcji Psychologii Sportu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Fundacji Sportu Pozytywnego.

Małgorzata Stępniak
psycholog sportu.
Akredytowany psycholog European Certificate in Psychology (EuroPsy, ścieżka dla doświadczonych praktyków).
Na co dzień pracuje z zawodnikami, trenerami i rodzicami różnych dyscyplin, m.in. lekkoatletyka, tenis ziemny, squash, pływanie, piłka nożna.
Od 6 lat pracuje w branży Wellnes & Spa, gdzie wdraża i wykorzystuje psychologię sportu w zmianie zdrowotnych nawyków, lepszego radzenia sobie ze stresem i nauki odpuszczania.
Absolwentka I i II stopnia terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach, członkini Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach.
Aktywnie działa wraz z zespołem w Fundacji Sportu Pozytywnego oraz współtworzy pomoce edukacyjne do pracy w sporcie MENTALSTEPS.

dr Aleksandra Krukowska-Burke
Wykładowca akademickI i badacz naukowy w dziedzinie psychologii i psychologii sportu. Współtwórca programu „Mocny Start” w Akademii Psychologii Sportu, twórca programu studiów licencjackich z psychologii sportu oraz licznych zajęć z zakresu psychologii sportu i psychologii społecznej. Jako Performance Sport Mentor wspierała zawodników, którzy łączyli sport profesjonalny z karierą studencką w Wielkiej Brytanii, a także współpracowała z młodymi trenerami sportów drużynowych i indywidualnych.
W swoich badaniach koncentruje się na tematyce inspirującego stylu przywództwa, relacji trener-zawodnik, oraz wychowawczej roli sportu.
Członek Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego (British Psychological Society) oraz Brytyjskiego Towarzystwa Nauk o Sporcie i Aktywności Fizycznej (British Association of Sport and Exercise Sciences).
Autorka oraz współautorka licznych rozdziałów (np. w „Psychologia Osiągnięć dla twórców filmowych”, „Poradnik Pozytywnego Trenera – model i7W w sporcie”) oraz publikacji naukowych (np. w Polish Journal of Applied Psychology, Studies in Sport Humanities).

Martyna Tadzik
rekomendowany Psycholog Polskiego Komitetu Olimpijskiego (spełnione wymogi Kształcenia Ustawicznego psychologów sportu PKOl) i Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (Certyfikat Psychologa Sportu Klasy I).
Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe pracy w klubie sportowym oraz Szkole Mistrzostwa Sportowego, zarówno z dyscyplinami indywidualnymi, jak i zespołowymi. Aktualnie, w ramach prowadzonej firmy Technika Zwycięstwa, prowadzi treningi mentalne oraz koordynuje pracą zespołu specjalistów (trenerów przygotowania ogólnego, fizjoterapeutów i dietetyka) czuwających nad optymalnym rozwojem zawodowych sportowców przygotowujących się do rywalizacji na różnym poziomie sportowego wyczynu.
Swoje działania w sporcie skupia również wokół edukacji osób, mających szczególny wpływ na rozwój zawodnika – prowadzi regularnie konsultacje indywidualne dla rodziców sportowców i trenerów oraz treningi umiejętności psychologicznych dla rodziców zawodników i ich trenerów.
Posiada bardzo szerokie doświadczenia w obszarze wspierania działań rodziców sportowców – tak, aby wspólnie wychować decyzyjnych, świadomych, szczęśliwych, pewnych swojej wartości zawodników.
Dyscypliny, z którymi aktualnie współpracuje to m.in.: kolarstwo, karate, judo, taekwondo, piłka nożna, lekkoatletyka, jeździectwo konne, kajakarstwo klasyczne